Blog - co nowego w Solingen?

Nadwrażliwość na nikiel: Co musisz wiedzieć o alergii na nikiel
318 obejrzeń

Alergia na nikiel jest poważnym problemem zdrowotnym w nowoczesnych społeczeństwach.Ostatnie wyniki badań wskazują, że odczyn alergiczny na ten metal stwierdza się u około 13% populacji osób dorosłych i około 8% dzieci.Do czynników zwiększających ryzyko alergii na nikiel należą płeć żeńska oraz wczesna ekspozycja na nikiel np. poprzez noszenie kolczyków.

Najbardziej szkodliwymi związkami niklu są jego sole, natomiast nikiel metaliczny i tlenek niklu (obecny w cemencie) nie uczulają.Uczulenie na ten metal stwierdza się, u 8% dzieci, 10% nastolatków i u 13% dorosłych. Kobiety uczulają się 4 razy częściej.

W Europie 50-60 milionów ludzi jest uczulonych na nikiel (ok. 20% wszystkich kobiet i 6% wszystkich mężczyzn).Władze Unii Europejskiej uznały to zjawisko jako jeden z głównych problemów zdrowia społecznego.

Żródło: Prace poglądowe. Mechanizmy alergii na nikiel. Przegląd Lekarski 2007/64/7-8. Autorzy: Ewa CZARNOBILSKA, Krystyna OBTUŁOWICZ, Katarzyna WSOŁEK, Justyna PIĘTOWSKA, Radosław ŚPIEWAK

Jakie cechy powinien posiadać dobry nóż do kuchni?
1815 obejrzeń

Dobry nóż musi posiadać następujące cechy podstawowe:

  • być bardzo ostry,
  • pozostawać ostry przez długi czas,
  • gwarantować pewny uchwyt czyli dobrze leżeć w dłoni
  • być doskonale wyważony, aby zapewnić niemęczącą i bezpieczną pracę przez cały czas.

Jakie cechy powinny mieć dobre nożyczki do skórek?
1362 obejrzeń

Dobre nożyczki do skórek muszą cechować się następującymi właściwościami:

  • muszą być bardzo ostre - w celu odcinania najcieńszych warstw skóry,
  • muszą posiadać odpowiednio ostrą końcówkę - w tym wypadku chodzi o dotarcie do najmniejszych fragmentów skóry
  • ich ostrza muszą być odpowiednio wygięte w celu zapewnienia odpowiedniego odchylenia od paznokcia. Zapobiega to wbijaniu się ostrza w płytkę paznokcia.

Das Rasiermesser czyli brzytwa
1145 obejrzeń

Klasyczne golenie na mokro, które stanowiło przed laty podstawową czynność i powinność każdego mężczyzny stało się dziś rytuałem dla miłośników tradycyjnego golenia, którzy mają świadomość, że czas poświęcony sobie działa zbawiennie na duszę i ciało.